Henrik Munch arbejder som ocean freight manager hos Bring Cargo International A/S.
Med mere end 40 års erfaring i branchen, er han en del af et team med ansvar for søfragt og luftfragt, hvor asientransporter er den største trafik.
På kontoret i Greve holder han et vågent øje med transporter, varer og leverancer der når hele verden rundt.
I det følgende fortæller han lidt om, hvad han laver i sit daglige arbejde.
Hvad er det egentlig en speditør laver?
Først vil jeg sige at det er umuligt at beskrive en ”ordinær” dag på kontoret.
Hver dag byder på nye spændene udfordringer.
Helt basalt går vores arbejde ud på at hjælpe kunder med transport af varer fra A til B.
Simpelt sagt at skræddersy optimale løsninger til konkurrencedygtige priser.
Vi er det daglige bindeled mellem vores kunders behov for at flytte varer fra en eksportør til en modtager, fra et land til et andet, import og eksport, med bil, bane, skib og fly. Direkte eller via agentnetværk.
Planlægningsarbejdet er som et stort puslespil, med en masse faktorer der skal falde på plads før en ordre sættes i gang.
Vi hjælper med fastsætning af pris og optimale løsningsforslag.
Vi sørger for eksportdokumentation og fortoldning bliver korrekt anlagt.
Vi har den daglige kontakt til vognmænd, rederier, flyselskaber og agenter.
Men vigtigst af alt er, den personlige kontakt til vores kunder og vores kendskab til deres produkters transportbehov.
Som speditør er du med kunden hele vejen, så det at udvise ’rettidig omhu’, saglig kommunikation og proaktivitet er gode egenskaber at besidde.
Speed, efficency, knowledge som min gamle mentor udtrykte det og
Bring Finding New Ways er nøgleord i vores daglige arbejde.
Henrik Munch, Ocean Freight Manager, Bring Cargo International A/S
Hvad er dine forventninger til dig selv på arbejdet?
At jeg bliver ved med at lære nye ting, som giver mig mulighed for at udvikle mig i mit daglige arbejde.
At jeg videregiver og deler min viden og erfaring med især nye kollegaer på kontoret,
så de får en god indgang til denne spændende branche som jeg selv har nydt meget godt af.
Speditørfaget er i konstant forandring og det er vigtigt at være på forkant med udviklingen og være parat til omstilling.
Miljø og bæredygtighed
Miljø- og klimaforandringerne er noget der påvirker os alle, så det falder ganske naturligt at vi alle i transportkæden skænker dette en ekstra tanke.
For os hos Bring er det vigtigt at gå forrest og tage initiativ. Dette kommer blandt andet til udtryk ved vores mål om at være den grønneste logistik aktør på markedet.
Hvad vil du sige til de unge, der overvejer at blive speditør?
Prøv det. Det er et job med mange gode person- og talentudviklende udfordringer.
Du arbejder i et spændende internationalt miljø, ikke to dage er ens.
Du opnår en alsidig bred viden og kunnen som du kan bygge videre på gennem videregående uddannelse.
Hos Bring Cargo International A/S har vi gode ledere og speditører.
Der er højt til loftet, og du arbejder i et godt miljø med stor frihed under ansvar - endnu en god grund til at blive speditør hos os!
Læs mere om Bring Cargo International AS og vores tjenester her.